Gaśnice wodne mgłowe

GAŚNICA WODNA MGŁOWAPODZIAŁDZIAŁANIEBUDOWAINSTRUKCJA STOSOWANIAZASTOSOWAMNIEZASADY BEZPIECZEŃSTWASERWISKONSERWACJAOCENA

Obok profesjonalnych gaśnic śniegowych, piankowych czy proszkowych w sprzedaży posiadamy gaśnice wodne mgłowe. Gaśnice mgłowe idealnie nadają się do kina, teatru, galerii, kościoła, muzeum.

Gaśnice wodne mgłowe – budowa i zastosowanie

Gaśnica wodna mgłowa to nowy typ gaśnicy pod stałym ciśnieniem zaprojektowany poprzez połączenie konstrukcji gaśnicy wodnej z nowoczesną technologią rozpraszania wody na miniaturowe drobiny tworzące mgłę wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano ekologiczną gaśnicę do czystego gaszenia kategorii AF. Środkiem gaśniczym jest woda….

Gaśnica wodna mgłowa idealnie nadaje się do gaszenia dokumentów, dzieł sztuki, ale również do gaszenia człowieka. Jest to duży atut, ponieważ żadna dotychczas produkowanych gaśnic nie była w pełni bezpieczna przy gaszeniu człowieka. Ciekawe jest również zastosowanie wody do gaszenia pożarów oleju i tłuszczy zwierzęcych. Dotychczas znana była reakcja wybuchowa przy gaszeniu tego typu pożarów wodą. Ale dzięki dużemu rozdrobnieniu kropel wody nie dochodzi go gwałtownej reakcji wybuchowej. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że środek gaśniczy jest w pełni ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz nie pozostawia po zastosowaniu żadnych zanieczyszczeń. Delikatne działanie mgły wodnej chroni również ważne dokumenty przed zalaniem i zniszczeniem. Dlatego idealnie nadaje się do gaszenia archiwów z dokumentami. Niezwykłe jest również to, że można nią gasić urządzenia elektryczne będące pod napięciem do 1000V. Wszystkie te zalety dają bardzo szerokie zastosowanie, głównie tam, gdzie inne gaśnice nie spełniają wszystkich wymagań.

Gaśnica do domu, do biura – uniwersalność zastosowań

Gaśnicę wodną mgłową możemy polecić jako gaśnicę biurową, gaśnicę domową, jak i jako gaśnicę do gastronomii. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występują materiały stałe (meble drewnopodobne, tapicerowane, zasłony) dokumenty, oleje, urządzenia elektryczne będące pod napięciem i oczywiście człowiek, którego ubranie może się zapalić. Uniwersalność zastosowania nie dotyczy stacji pali, magazynów z chemikaliami itp. Ograniczeniem jest również zakres temperatur stosowania. Dlatego dedykowana jest głównie do budynków całorocznych. Gaśnice mgłowe są idealnie do kina, teatru, galerii, kościoła, muzeum.

Zobacz GWM-3x AF Zobacz GWM-6x AF

 

Gaśnice mgłowe wykonane są w technologi gaśnicy pod stałym ciśnieniem. Można podzielić ze względu na wielkość zawartego środka gaśniczego
4 lity i 6 litrów. W przyszłości być może pojawią się inne rozwiązania. Zapisz się na listę mailingową aby otrzymywać bieżące informacje.

Wysoka efektywność gaśnicza tej gaśnicy wynika w wysokiego rozdrobnienia kropli wody. Mgła wodna dzięki bardzo dużej powierzchni parowania (suma powierzchni mini kropel) w kontakcie z wysoką temperaturą ognia powoduje powstanie zjawiska gwałtownego parowania, co z kolei pochłania dużą porcję energii, bez której ogień stopniowo maleje aż do zagaszenia z powodu obniżenia temperatury paleniska. Gaśnice wodne mgłowe typu „X” uruchamia się poprzez wyjęcie zawleczki i naciśnięcie dźwigni zaworu. Po uruchomieniu ciśnienie w zbiorniku generowane przez sprężony azot wypych płynny środek gaśniczy poprzez rurkę syfonową do zaworu, później do węża wylotowego i dyszy. Szczegółowa budowa jest bardziej skomplikowana ze względu na nową technologię generowania mgły wodnej. W trakcie akcji gaszenia strumień można regulować lub zatrzymać dźwignią zaworu. Można gasić kategorię pożarów AF, czyli ciała stałe żarzące się, oleje roślinne i zwierzęce. Napis w 3 polu etykiety określa czy można tą gaśnicą gasić urządzenia będące pod napięciem elektrycznym do 1000 volt. W celu prawidłowego użycia i poprawnego gaszenia zapoznaj pracowników z instrukcją gaszenia gaśnicą pianową. Środek gaśniczy nie pozostawia
Szczególnie nadają się do pomieszczeń biurowych, gastronomi i do domu gdzie występują materiały stałe (meble drewnopodobne, tapicerowane, zasłony) dokumenty, oleje, urządzenia elektryczne będące pod napięciem i oczywiście człowiek, którego ubranie może się zapalić. Uniwersalność zastosowania nie dotyczy stacji pali, magazynów z chemikaliami itp. Ograniczeniem jest również zakres temperatur stosowania. Dlatego dedykowana jest głównie do budynków całorocznych.

Gaśnica wodna mgłowa zbudowane są podobnie do typowych gaśnic „X”. Składa się ze zbiornika ciśnieniowego, głowicy lub zaworu, środka gaśniczego, czynnika napędowego oraz elementów wytwarzających mgłę wodną. Gaśnica wodna mgłowa, to nowy typ gaśnicy pod stałym ciśnieniem zaprojektowany poprzez połączenie konstrukcji gaśnicy wodnej z nowoczesną technologią rozpraszania wody na miniaturowe drobiny tworzące mgłę wodą. Zastosowanie mgły wodnej jako środka gaśniczego otwiera wiele nowych możliwości. Jest w pełni ekologiczna, bezpieczna dla ludzi i zwierząt oraz nie pozostawia po zastosowaniu żadnych zanieczyszczeń. Delikatne mgły wodnej chroni również ważne dokumenty przed zalaniem i zniszczeniem. Dlatego idealnie nadaje się do gaszenia archiwów z dokumentami. Niezwykłe jest również to, że można nią gasić urządzenia elektryczne będące pod napięciem do 1000V. Wszystkie te zalety dają bardzo szerokie zastosowanie, głównie tam, gdzie inne gaśnice nie spełniają wszystkich wymagań. Środek gaśniczy jest w pełni ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz nie pozostawia po zastosowaniu żadnych zanieczyszczeń.

Gaśnice wodne mgłowe typu „X” uruchamia się poprzez wyjęcie zawleczki i naciśnięcie dźwigni zaworu. Aby ugasić ogień podjedź zdejmij gaśnicę z uchwytu, podejdź w okolice ognia od strony zawietrznej na odległość ok 2-4 m, wyciągnij zawleczkę, zbliż się do ognia na bezpieczną odległość nie mniej niż 1m. Trzymając za koniec węża rozpocznij akcję gaszenia naciskając dźwignię zaworu i kierując strumień gaśniczy w stronę źródła ognia. Siłę strumienia reguluje nacisk na dźwignię zaworu przy zbiorniku gaśnicy. W trakcie akcji gaszenia strumień można regulować lub zatrzymać dźwignią zaworu. Można gasić kategorię pożarów AF czyli ciała stałe żarzące się i oleje roślinne, zwierzęce. Napis w 3 polu etykiety określa czy można tą gaśnicą gasić urządzenia będące pod napięciem elektrycznym do 1000 volt. W miarę możliwości zorganizuj gaszenie dwoma lub więcej gaśnicami jednocześnie lub dodatkowe gaszeni z hydrantu. Pozostaw część środka gaśniczego na dogaszanie. Nie pozostawiaj pogorzeliska bez nadzoru do czasu przyjazdu straży pożarnej. W celu prawidłowego użycia i poprawnego gaszenia zapoznaj pracowników z instrukcją gaszenia gaśnicą pianową. Po zakończeniu akcji gaśnicę poddać czynnościom serwisowym i powtórnie napełnić aby zapewnić gotowość do użycia. Wprowadzając gaśnicę do stosowania w ochronie obiektu pamiętaj o przeszkoleniu pracowniku i zapewnieniu dostępu do instrukcji gaszenia tą właśnie gaśnicą. W instrukcji powinno być określone: jak uruchamiać gaśnicę, jak gasić, jak postępować i czynności zabronione. Zobacz wzór instrukcji. Po zapoznaniu z instrukcją zadbaj o potwierdzenie przeszkolenia podpisem pracownika na kserokopii instrukcji, tak aby udokumentować ten fakt w aktach.

Środkiem gaśniczym jest woda, a dokładniej mgła wodna. Dzięki temu gaśnica jest ekologiczną do czystego gaszenia pożarów kategorii AF (ciał stałe żarzące się, oleje roślinne i zwierzęce). Gaśnica idealnie nadaje się do gaszenia dokumentów, dzieł sztuki, ale również do gaszenia człowieka. Jest to duży atut, ponieważ żadna dotychczas produkowanych gaśnic nie była w pełni bezpieczna przy gaszeniu człowieka. Ciekawe jest również zastosowanie wody do gaszenia pożarów oleju i tłuszczy zwierzęcych. Dotychczas znana była reakcja wybuchowa przy gaszeniu tego typu pożarów wodą. Ale dzięki dużemu rozdrobnieniu kropel wody i powstaniu mgły wodnej, nie dochodzi go gwałtownej reakcji wybuchowej. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że środek gaśniczy jest w pełni ekologiczny, bezpieczny dla ludzi i zwierząt oraz nie pozostawia po zastosowaniu żadnych zanieczyszczeń. Delikatne działanie mgły wodnej chroni również ważne dokumenty przed zalaniem i zniszczeniem. Dlatego idealnie nadaje się do zabezpieczenia archiwów z dokumentami. Niezwykłe jest również to, że można nią gasić urządzenia elektryczne będące pod napięciem do 1000V. Wszystkie te zalety dają bardzo szerokie zastosowanie, głównie tam, gdzie inne gaśnice nie spełniają wszystkich wymagań. Szczególnie nadają się do pomieszczeń biurowych, gastronomi i do domu gdzie występują materiały stałe (meble drewnopodobne, tapicerowane, zasłony) dokumenty (akta, instrukcje, dokumenty księgowe), oleje (frytkownice, piece, grile), urządzenia elektryczne będące pod napięciem (serwer, komputer, telewizor, układy sterowania CNC, itp.) .Bardzo ważne zastosowanie to możliwość gaszenia człowieka bez ryzyka skutków szkodliwego działania. Uniwersalność zastosowania nie dotyczy stacji pali, magazynów z chemikaliami (brak kategorii B). Ograniczeniem jest również zakres temperatur stosowania powyżej 0oC. Dlatego dedykowana jest głównie do budynków ogrzewanych i całorocznych.

  • Po pierwsze nie szkodzić – gaśnica powinna być zamocowana w sposób umożliwiający szybki dostęp i uruchomienie w czasie nie dłuższym niż 6 sekund. Należy zwrócić uwagę na wieszak i mocowanie gaśnicy do ściany – czy umożliwia szybkie intuicyjne zdjęcie gaśnicy. Np. za mocne opaski gumowe z odwrotnym kierunkiem otwierania znacznie zwiększają ryzyko trudności ze zdjęciem gaśnicy. Szafki na gaśnice z zamkiem patentowym – kluczyk często ginie, a nawet jeśli jest, to znacznie utrudnia to otwarcie szafki. Np. aby otworzyć szafkę, należy zbić szybkę (nie wiadomo czym), włożyć palce do okienka (ze szkłem), wyjąć kluczyć (tak, aby nie opuścić go pomimo napierającego tłumu), włożyć do zamka (pomimo ciemności), otworzyć szafkę i wyjąć gaśnicę. Gratulacje dla tego, kto zrobi to w czasie 6 sekund. Zobacz bezpieczna szybka, szafki z bezpieczną szybą.
  • Chmura mgły wodnej nie powoduje chmury pyłowej i nie wpływa na oddychanie, wzrok. Nawet jeśli strumień zostanie skierowany w okolice twarzy. Gaśnice te umożliwiają gaszenie urządzeń elektrycznych będących pod napięciem do 1000V. Ponadto Państwowy Zakład Higieny określa gaśnicę jak w pełni ekologiczną i bezpieczną dla człowieka.
  • Ostrożnie przy stosowaniu w pomieszczeniach zamkniętych. Mgła wodna może chwilowo ograniczyć widoczność. Należy odczekać chwilę aż opadnie.
  • Szkodliwość środka na przedmioty można porównać do szkodliwości chwilowego działania pary wodnej.
Obsługa serwisowa tej gaśnicy wydaje się być prosta. Czynności kontrolne sprowadzają się do zewnętrznych oględzin zbiornika gaśnicy oraz sprawdzenia wskazania manometru na zaworze gaśnicy. Wskazówka na zielonym polu wskazuje odpowiednie ciśnienie czynnika napędowego (azotu). Takie czynności zwykle wystarczają do zakwalifikowania gaśnicy jako sprawną lub niesprawną (wskazówka na polu czerwonym) (zobacz warunki UDT na zbiorniki gaśnic). Natomiast aby przeprowadzić właściwy przegląd techniczny należy go wykonać zgodnie z zaleceniami producenta. Zakład serwisowy powinien okazać się autoryzacją na serwis producenta sprawdzanej gaśnicy. Aby nie pozostawiać obiektu bez ochrony, należy zostawić takie same gaśnice na czas sprawdzania lub wykonać czynności serwisowe u klienta w specjalnie przygotowanym samochodzie. Jak wybrać najtańszego wykonawcę? Wystarczy policzyć. Jak w takim razie wybrać najlepszy zakład serwisowy? Sprawdź referencje, zobacz i oceń sprzęt serwisowy, zobacz czynności serwisowe, dokumentację, uprawnienia i zwróć uwagę czy oferowane jest przesypanie proszku. Protokół przeglądu gaśnic powinien zawierać: nr ewidencyjny gaśnicy, typ, producenta, rok produkcji, rodzaj środka, datę ostatniej wymiany środka, datę wykonania przeglądu i termin następnego przeglądu. Zobacz przykładowy protokół przeglądu gaśnic. Wybierając solidnego wykonawcę serwisu, zapłacisz trochę więcej, niż za klepnięcie kontrolki, ale za to masz większą szansę na ugaszenie ognia w zarodku i uniknięcie strat materialnych. W konsekwencji zminimalizujesz odpowiedzialność za spalony majątek czy śmierć ludzi. Mam nadzieję, że dzięki tym poradom i rozsądkowi osoby zlecającej serwis, chociaż jeden człowiek zostanie ocalony. (Zobacz wzorcowy formularz zapytania o ofertę na serwis gaśnic).

Obowiązkowy serwis nie zawsze oznacza konserwacji gaśnicy. Czasami jest to odrębna usługa, która polega na wyczyszczeniu, odkurzeniu zbiornika, poprawieniu wieszaka itp. Ale jest coś o wiele ważniejszego. Poza zalecanym przeglądem sprawności minimum raz na 12 miesięcy, wskazane jest comiesięczne sprawdzenie czy gaśnica jest na swoim miejscu, czy manometr wskazuje zielone pole, czy zawleczka jest poprawnie zabezpieczona. Przy okazji gaśnicę się odkurza i sprawdza wizualnie kompletność. Takie działanie zapewnia ciągłość zarządzania bezpieczeństwem pożarowym. Czynności te może wykonywać wyznaczony i przeszkolony pracownik (jakie uprawnienia powinna mieć osoba kompetentna do serwisu gaśnic). Taki standard obowiązuje np. w Stanach Zjednoczonych. Każda comiesięczna inspekcja zaznaczana jest na specjalnej karcie przywieszonej do gaśnicy. Czy to jest potrzebne? Pomimo spełnienia obowiązku przeglądu gaśnic raz w roku, nie należy zapominać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo pożarowe obiektu i ludzi spoczywa nie na firmie serwisującej gaśnice, ale na właścicielu lub zarządcy obiektu. Odpowiedzialność ta trwa nieprzerwanie 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Sprawdzenie gaśnic przez serwis nie gwarantuje sprawności przez okres kolejnych 12 miesięcy, potwierdza jedynie sprawność w czasie kontroli. O ile stały nadzór nad sprzętem nie jest objęty osobną umową, (wzór umowy na nadzór p.poż) nie można mieć pretensji do serwisanta, że gaśnica nie zadziała. Chyba że, właściciel gaśnicy będzie w stanie udowodnić niewłaściwie wykonany serwis gaśnicy. (Wzór umowy na serwis gaśnic) Nigdy nie mamy pewności, że np. po 2 miesiącach, ciśnienie w gaśnicy spadnie, lub ktoś wyciągnie zawleczkę i rozszczelni zbiornik. Skutki niesprawności gaśnicy, a nawet pożaru lub ofiar śmiertelnych obciążają właściciela lub zarządcę obiektu. (Orzeczony wyrok sądu 6 lat więzienia za zaniedbania w ochronie p.poż. – zginęły 24 osoby).

Gaśnice wodne mgłowe typu „X” są gaśnicami o uniwersalnym zastosowaniu i minimalnym szkodliwym oddziaływania na człowieka i środowisko. Przeznaczone do gaszenia pożarów kategorii AF. Delikatne działanie mgły wodnej chroni również ważne dokumenty przed zalaniem i zniszczeniem. Dlatego idealnie nadaje się do zabezpieczenia archiwów z dokumentami. Niezwykłe jest również to, że można nią gasić urządzenia elektryczne będące pod napięciem do 1000V. Wszystkie te zalety dają bardzo szerokie zastosowanie, głównie tam, gdzie inne gaśnice nie spełniają wszystkich wymagań. Szczególnie nadają się do pomieszczeń biurowych, gastronomi i do domu gdzie występują materiały stałe (meble drewnopodobne, tapicerowane, zasłony) dokumenty (akta, instrukcje, dokumenty księgowe), oleje (frytkownice, piece, grile), urządzenia elektryczne będące pod napięciem (serwer, komputer, telewizor, układy sterowania CNC, itp.) .Bardzo ważne zastosowanie to możliwość gaszenia człowieka bez ryzyka skutków szkodliwego działania. Niestety gaśnice te nie są odporne na niskie temperatury poniżej 0oC. Pozostawienie gaśnicy na mrozie grozi uszkodzeniem. Stąd, nie zaleca się stosowanie ich w pojazdach. Spełnia wymogi przepisów przeciwpożarowych. Jest w pełni ekologiczna i bezpieczna dla człowieka.

888 444 998 biuro@fireshop.pl

© Copyrigths 2022 Fireshop.pl