Instrukcje podstawowe stosuje się jako instruktaż podstawowy, który powinnien być też przprowadzany na szkoleniach. Każda instrukcja powinna dotyczyć osobnego sprzętu. Natomiast można stosować instrukcje dodatkowe lub też skrócone.

W przypadku gaśnicy może to być skrócona instrukcja za pomocą piktogramów i krótkich zdań określająca do czego ta gaśnica służy, co można nią gasić, a w jakich sytuacjach powinno się unikać jej użycia. Takie krótkie instrukcje stosuje się pod znakiem gaśnica i standardowo stosuje się te oznakowania np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji, gdzie jest to rzecz normalna. Natomiast w Polsce dopiero zaczyna się myśleć o takim rozwiązaniu. Jest to bardzo dobry sposób, ponieważ na pierwszy rzut oka od razu wiadać jak jest to gaśnica, co nią można gasić, bez wczytywania się w cały ciąg treści instrukcji.

Podobnie przy hydrancie powinna być skrócona instruckja, aby można było się zorientować co można gasić, a czego nie i w jaki sposób gasić hydrantem bez tracenia czasu na wczytywanie się w całą treść instrukcji.

Również stosuje się skrócone instrukcje alarmowania, w których wskazuje się co po kolei robić w kilku krokach w przypadku powstania pożaru czy konieczności ewakuacji. Te instrukcje można stosować za pomocą krótkich zdań, obrazków i opisów w kilku językach. Takie skrócone instrukcje są dostępne na stornie fireshop.pl.

888 444 998 biuro@fireshop.pl

© Copyrigths 2022 Fireshop.pl